Protipirátská dohoda ACTA zvedá Evropu ze židle

| 05/02/2012 | 0 Comments

Málokterá mezinárodní obchodní dohoda kdy vyvolala takový zájem veřejnosti jako ACTA (z angl. Anti-Counterfeiting Trade Agreement; Obchodní dohoda proti padělkům), která usiluje o striktnější ochranu duševního vlastnictví. Proti smlouvě nebrojí pouze počítačoví piráti pomocí cílených internetových útoků, ale v Evropě se množí i veřejná protestní shromáždění. Odpůrci se hrozí zejména omezení svobod na internetu a zásahů do soukromí uživatelů.

Již v době podepisování smlouvy byly napadeny vládní weby ve Francii a USA a útočníci zasáhli například i stránky litevské centrální banky. Ve čtvrtek ráno na sebe opět upozornili čeští hackeři dočasným vyřazením internetových stránek ODS z provozu. Toho samého dne se na demonstraci v Praze sešly stovky lidí, aby vyjádřily svůj nesouhlas s ACTA.

„Změny, které by ACTA přinesla, jsou neslučitelné s Listinou základních práv a svobod,“ odůvodňuje protest předseda České pirátské strany Ivan Bartoš. „Musíme dát jasně najevo, že zákony nesmí psát korporace nahrávacího průmyslu a další lobby,“ dodává.

Continue Reading…

Tags:

Category: SCIENCE